Çavuşoğlu Mahallesi, Neşeli Sk. No:7/11 Kartal/İSTANBUL
trende

TEFLON(PTFE) NEDİR ? NERELERDE KULLANILIR?

14.03.2019
PTFE Teflon Levha Çubuk

TEFLON(PTFE)

Politetrafloroetilen (PTFE) diğer adıyla Teflon. Etilen polimeri olan politetrafloroetilendir. Termoplastik floropolimeri denir. Flor atomlarıyla doymuş uzun ve düz bir karbon zincirinden meydana gelmiş moleküler yapıdır. Isıya, kimyevi maddelere, neme, elektrik atlamasına (dielektrik), sürtünmeye dayanıklı olan Teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkinden küçüktür. Teflon 260°C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başlar; 350°C civarında tamamen yapısı bozulur. Ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabilir ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından daha büyük bir sorun oluşturur.
PTFE (Teflon) malzemesi; yüksek kalite ve dayanım özelliği ile 25 yıl ömür öngörülen eski tip membran yapıların ömrü 30-50 yıla kadar uzatılmış olup malzemenin tamamen yanmaz özellikte olması kutup ikliminden çöl iklimine kadar değişik coğrafi şartlarda kullanılma imkanı, hafifliği, tekstil yapısı sayesinde tasarım zenginliğine fırsat vermesi, görsel etkisi ve konvensiyonel sistemlere oranla daha cazip fiyat avantajı özellikleri ile son yılların en çok tercih edilen yapı malzemesi olmuştur.
•Teflon(PTFE) kaplama, yapışmazlık özelliğine sahiptir. zamk gibi özel yapışkan maddeler dışında hemen hemen hiçbir madde Teflona yapışmaz.
• Düşük sürtünme değeri (0,05 ile 0,20 arası, bu katsayı kayganlık hızına, uygulanan yüke ve kullanılan Teflon(PTFE) kaplamanın çeşidine göre değişir.).
•  Teflon oleophobic ve hydrophobic özellikte olmasından dolayı, damlaların şekilleri bozulmadığından Teflon(PTFE) kaplamalı yüzeyler nem tutmaz ve derinlemesine temizlik sağlar.
• Sürekli servis sıcaklığı 290°C/ 550°F ve elverişli havalandırmanın sağlandığı kesikli ısıtmalı sistemlerde ise 315°C/ 600°F gibi yüksek sıcaklıklara kadar kullanım imkanı sağlar.
• Teflon(PTFE) geniş frekans aralıklarında yüksek yalıtkan gücü, yüzey dayanıklılığı ve düşük kayıp faktörü gibi özellikler gösterir. Özel tekniklerle yeterli elektrokondaktivite ile anti-statik kaplama olarak kullanılabilir.
• Düşük sıcaklıklarda çalışabilir. Teflon(PTFE) -270°C/ -454°F gibi düşük sıcaklıklarda bile fiziksel özelliklerini kaybetmeden çalışabilir.
• Kimyasallardan etkilenmez. Teflon(PTFE) erimiş alkali metaller ve yüksek reaksiyon gösteren fluorinli kimyasallar dışındaki kimyasallardan etkilenmez.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: